Login

Србија осма нација на Медитеранским играма

Оцените овај чланак
(1 Глас)

MIKRAJ1МЕРСИН - Спортисти Србије освојили су 34 медаље (12 – 11 - 11) на Медитеранским играма у завршеним у Мерсину у Турској што им је донело и осмо место на листи нација које су освојиле трофеје. Италија је била најуспешнија са 186 трофеја (70 – 52 - 64), испред домаћина Турске 126 (47 – 43 - 36) и Француске са 95 (25 – 25 - 45). Шпанија је четврта са 82 одличја (21 – 32 – 29), Египат пети са 67 (21 – 22 – 24), Грчка шеста са 59 (15 – 18 - 26), Словенија седма 35 (13 – 11 – 11) а на деветом месту иза Србије пласирала се Хрватска са 27 одличја (11 – 7 – 9). Укупно је 21 земља освајила медаље.

Најуспешнији спортиста Србије је пливач Велимир Стјепановић који је освојио чак три златне медаље, на 400 м краул, 200 м краул и 200 м делфин. Још један пливач направио је велики успех са две златне медаље, Иван Ленђер на 100 м и 50 м делфин стилом. По две медаље освојиле су у Зорана Аруновић (злато МК и сребро ваздушним пиштољем) и Ивана Максимовић (злато МК пушком, сребро ваздушном пушком).
Шеф мисије Никола Куљача задовољан је учинком на Медитеранским играма у Мерсину:
- Освојили смо 34 медаље, једну мање него на претходним Медитеранским играма, али чак три злата више, по чему се као и на Олимпијским играма одређују пласмани земаља. Спортисти од којих су постојала висока очекивања су то и оправдали, а ту пре свега мислим на пливаче и стрелце. Оно што ме је и лично посебно обрадовало је медаља у мачевању, обзиром на то да су од пре две године кроз програм Олимпијског комитета Србије “Олимпијска традиција” ушли у наше програме финансирања. Последњу медаљу у мачевању на Медитераснким играма освојила је Вера Јефимијадес у Измиру давне 1971.
MIKRAKULJACAНаредне Медитеранске 2017. одржаће се у Тарагони, Шпанија.
Српски спортисти учествовали су у 23 дисциплине. Освојили су трофеје у 12. Нису се окитили медаљама у одбојци на песку, једрењу, смучању на води, каратеу, ватерполу, дизању тегова, стреличарству, бициклизму, бадминтону, боксу и стоном тенису.

Бранимир Васић

У дневном спортском новинарству радио је више од 33 године. Цео радни век провео је у листовима Спорт и Спортски журнал (у чијем је оснивању и учествовао). Извештавао је са Зимских олимпијских игара 1984. и Летњих олимпијских игара у Атланти 1996. и Атини 2004. Извештавао је и са више шампионата света у бициклизму, стрељаштву, куглању, боксу, кајаку и кануу, као и са десетак светских купова, више од 30 европских шампионата и са више од 20 Балканских шампионата у разним спортовима. Аутор је више спортских публикација.