Аруновићевој бронза у Форт Бенингу

(1 Глас)

zoranavap2ФОРТ БЕНИНГ (САД) - Зорана Аруновић, репрезентaтивка у стрељаштву  Црвене звезде освојила је бронзану медаљу првог дана Светског купа у Форт Бенингу у САД у гађању ваздушним пиштољем са 178,2 круга.

Пре финала била је прва са сјајних 389 кругова (по серијама 95, 97, 98, 95). Почела је битку за медаље нешто слабије, после осам дијабола пала је на треће место, али се деветом и десетом дијаболом (10,4 и 9,7) вратила на друго место и  држала је ову позицију све до 16. дијаболе. Тада је 17. дијаболом „убила“ 10,3 круга, а 18. лоших 8,9 кругова и то је искористила Кинескиња Ћи Сун (9,1 и 10,6) у пласирала се у финале финала (178,5:178,2 круга). Одлучиле су три десетинке...
Злато је после распуцавања 21. дијаболом освојила Јанг Ми Ким (Кореја) која је као и другопласирана Ћи Сун (Кина) имала после 20. метака у финалу 199,6 кругова. Такмичарка из Кореје је била прецизнија додатном дијаболом 9,6:9,1 и освојила прво место.
Бобана Величковић је заузела одлично седмо место са 94,8 кругова. Пре финала је била трећа са 384 круга (96, 95, 96, 97). Великовићева је после десет дијабола била шеста, али је 11. и 12. хицем имала 9,5 и 7,8 кругова. Бежала је, пре тога, Немици Дорсјурен 0,4 круга (77,5:77,1) али је Немица била сигурнија 11. и 12. дијаболом (8,5 и 10,5) и пробила се даље (96,6:94,8).
Јасна Шекарић је освојила 21. место у конкуренцији 40 такмичарки са 376 кругова (97, 92, 95, 92). Финале је вредело 381 круг.
Ово је четврта медаља Зоране Аруновић (све ваздушним пиштољем)  на светским куповима у каријери, друга ове године: злато Минхен 2012, сребро Чангвон 2013. и Минхен 2011. и бронза Форт Бенинг 2013.
zoranabobanajasnafotojarunovicslobodnozakoriscenje- Све честитке Зорани Аруновић на сјајном резултату у основном делу,  најбољем у свету ове сезоне од 389 кругова – каже в. д. селектора Горан Максимовић коме у стручном штабу помажу тренери репрезентације Драган Доневић и Јелена Аруновић.- Финале је гађала борбено, малу кризу на почетку је успешно пребродила , вратила се у битку за медаље, али је на крају једна грешка коштала пласмана у финале финала. И Бобана Величковић заслужује похвалу, пласирала се у финале али је и њу један лош хитац коштао боље позиције. Одлично смо почели такмичења, надам се да ћемо наставити у овом ритму и другог дана.
У гађању ваздушном пушком за мушкарце, оборeнa су два светска рекорда. Мађар Петер Шиди је у оснoвном делу „убио“ 631,9 круг што је нови сениорски светски рекорд (стари 631,2, Николо Камприани – Италија, март 2013. Одензе, ЕШ). Хао Ран Јанг (Кина) је са 627,5 поставио нови јуниорски светски рекорд (стари 623,9, Чехреика – Белорусија, март 2013. Одензе, ЕШ).
Проклетство нових правила да се у финалу креће од нуле, и даље прати скоро све стрелце који улазе у плеј оф са прве позиције! Првог дана у Форт Бенингу „број један“ после квалификација у две дисциплине нису били и - победници. Наша Зорана Аруновић је, ипак, дошла до бронзе, а Шиди, међутим, није успео да освоји медаљу! Нови светски рекордер је испао после првих осам дијабила и остао је – осми! Победио је, још јуниор,  Хао Ран Јанг (Кина), који је пре финала био други, са 208,7 кругова, сребро је припало Демпстер Кристенсону (САД) са 206,4 круга (пре финала био је пети), а бронза Серхи Рихтеру (Израел) са 184,5 кругова (пре финала је био четврти). Србија нема представнике у гађању пушком за мушкарце на овом Светском купу.
Другог дана Светског купа у војној бази Форт Бенинг у САД на коме учествује 290 стрелаца из 40 земаља (изаћи ће 520 пута на ватрену линију) гађаће од српских стрелаца Андрија Златић и Дамир Микец ваздушним пиштољем.
Последњи пут Светски куп је одржан у Форт Бенингу 2011. Тада су Андрија Златић (МК пиштољ) и Немања Миросављев (МК пушка 60 метака лежећи) освојили бронзане медаље, а Андреа Арсовић је пласманом на шесто место МК пушком - тростав освојила олимпијску визу за Лондон.

Последњи пут измењено понедељак, 06 мај 2013 23:05