Убедљиви пливачи САД, Фелпс освојио 22. медаљу

(0 гласова)

felps-uvodnaЛОНДОН - Тријумфом америчких штафета на 4x100 метара краул и светским рекордом Кинеза Јанг Суна на 1.500 метара спуштена је завеса на пливачка такмичења на Олимпијским играма у Лондону у базену.

Преостале су још два пливачка маратона, који су на програму 9. и 10. августа, али то неће значајно променити успех америчких пливача.

Представници САД потврдили су своју доминацију , јер су укупно освојили 16 златних медаља.

Поред тога кући се враћају са још осам сребрних и шест бронзаних одличја, што укупно износи 30 медаља. Кинески пливачи су у Лондону освојили укупно 10
медаља (5 златних, 2 сребра и 3 бронзе), док је трећепласирана Француска имала 7 медаља (4 злата, два сребра и бронзу).

Најбољи резултат од наших пливача остварио је Милорад Чавић, који је у трци на 100 метара бетерфлај освојио четврто место, док је млади Велимир Стјепановић остварио шесто место у финалу на 200 бетерфлај са државним рекордом.

Мајкл Флепс је пливао у победничкој штафети САД 4 пута 100 краул и освојио 22. медаљу у каријери, најавивши уједно и повлачење. У Лондону је најуспешнији пливач са шест медаља – четири златне : 100 бетерфлај, , 200 мешовито и у штафетама 4 пута 200 краул и 4 пута 100 мешовито и две сребрне на 200 бетерфлај и у штафети 4 пута 100 краул.

У Пекингу пре четири године освојио је осам златних медаља а у Атини 2004. такође осам, али шест златних и две сребрне.

Фелпс је постао најуспешнији спортиста у мушкој и женској конкуренцији на олимпијским играма са 22 трофеја (18 – 2 - 2) и тако престигао совјетску гимнастичарку Ларису Латињину која је имала 18 трофеја. Са 18 златних медаља је и најуспешнији олимпијац по броју најсјајнијих трфоеја у историји.