Login

Настављена жетва трофеја у Форт Бенингу

Оцените овај чланак
(1 Глас)

1FBKRAJPRVETRImedaljeФОРТ БЕНИНГ - Српски стрелци сјајно су почели сезону Светских купова освајањем четири медаље –два сребра и две бронзе на Светском куп у војној бази Форт Бенинг у САД. Сребром су се окитили Ивана Максимовић и Милутин Стефановић (обоје ваздушном пушком) а бронзаним одличјима Зорана Аруновић (ваздушни пиштољ) и Андрија Златић (МК пиштољ).

Тиме је настављена жетва трофеја јер су на Шампионату Европе у Москви крајем фебруара и почетком марта стрелци освојили три медаље – злато (екипно сениорска женска репрезентација пушком са европским рекордом), сребро (Андреа Арсовић - ваздушна пушка) и бронза (Ивана Максимовић – ваздушна пушка).
Четврта у финалу у Форт Бенингу била је Андреа Арсовић ваздушном пушком. Осма места у финалу заузели су Зорана Аруновић (МК пиштољ) и Димитрије Гргић (ваздушни пиштољ). Десето место освојила је Ивана Максимовић МК пушком тростав. Близу финала био је Миленко Себић МК пушком тростав заузевши 12. место, док је ваздушном пушком био 13. Дамир Микец је био 13. ваздушним пиштољем.
Србија је, по олимпијском принципу (више златних трофеја) девета у конкуренцији 13 нација које су освајале медаље, а по укупном броју одличја је трећа иза Русије и Кине које имају по шест медаља.
- Све честитке свим стрелцима, њиховим тренерима, члановима стручног штаба на овом изванредном успеху и још једном захвалност Министарству омладине и спорта Србије, ОКС и канцеларији нашег савеза на подршци и помоћи да реализујемо одлазак на ово веома важно такмичење.  – каже Срећко Пејовић спортски директор СС Србије.- Конкуренција је била заиста жестока, учествовало је 430 стрелаца из 53 земље, који су 680 пута изашли на ветрену линију у десет олимпијских дисциплина. Ово је сјајна инјекција оптимизма пред наставак сезоне у којој нас очекују још три Светска купа, Светски куп за јуниоре у мају у Сулу, Олимпијске игре младих у августу и најважније такмичења Светско првенство у септембру у Гранаду на коме ће се вадити олимпијске визе за Рио.
У Форт Бенингу су оборена и три светска рекорда: Петра  Цубласинг из Италије је са 591 круг за круг поправила стари светски рекорд основног дела МК пушком тростав, вијетнамски стрелац Ксуан Винх Хоанг је ваздушним пиштољем поставио нови светски рекорд финала 202,8 (стари 202,3) док је први јуниорски светски рекорд финала МК пушком тростав поставила Јулија Каримова (Русија) са 413,7 кругова.
1FBKRAJZLATICSABRONZOMЛане на Светском купу у Форт Бенигу српски стрелци су освојили пет медаља (два злата, сребро и две бронзе). Два златна одличја су освојили Андреа Арсовић (МК пушка тростав) и Андрија Златић (МК пиштољ), једну сребрну Зорана Аруновић (МК пиштољ) и две бронзане Зорана Аруновић (ваздушни пиштољ) и Јасна Шекарић (МК пиштољ).
 У 2011. у Форт Бенингу наши стрелци су освојили две бронзе (Андија Златић  МК пиштољем и Немања Миросављев МК пушком 60 лежећи) а у 2010. су имали злато (Дамир Микец ваздушним пиштољем) и бронзу (Андреа Арсовић ваздушна пушка).
У овој години су још три Светска купа, у   Минхену (4 - 13. јун), Марибору (13 - 21. јун) и Пекингу (1 – 7. јул).

Бранимир Васић

У дневном спортском новинарству радио је више од 33 године. Цео радни век провео је у листовима Спорт и Спортски журнал (у чијем је оснивању и учествовао). Извештавао је са Зимских олимпијских игара 1984. и Летњих олимпијских игара у Атланти 1996. и Атини 2004. Извештавао је и са више шампионата света у бициклизму, стрељаштву, куглању, боксу, кајаку и кануу, као и са десетак светских купова, више од 30 европских шампионата и са више од 20 Балканских шампионата у разним спортовима. Аутор је више спортских публикација.