Земља партнер овогодишњег Сајма туризма је Црна Гора, која је на исти начин била подршка на овој приредби и раније. - Посебна је част, али и посебан изазов да Црна Гора буде Земља партнер ове године када се Новосадски сајам, који је сам по себи бренд, одлучује да Сајам туризма такође брендира на један другачији начин и одвоји га од Сајма лова и риболова, рекла је генерална конзулка Црне Горе у Србији, Невенка Ћировић. - Колико Црна Гора даје значаја овом Сајму сведочи и чињеница да ће доћи министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић. Биће уз министра туризма Србије неко ко ће отворити Сајам и имати низ значајних посета, напоменула је Ћировић. - Готово комплетна туристичка привреда је заинтересована. Доћи ће све црногорске туристичке организације, а видеће се шта је то Црна Гора припремила, пре свега у зимском и новогодишњем туризму. Имаћете прилику да пробате и наша вина и специјалитете. Специфично је и да долази Будва са додатном намером да представи своју кандидатуру за Европску престоницу културе граду који и даље држи ту титулу, додала је Ћировић.
„Овде је кључна реч заједно. Ми заједно можемо да изнесемо овај Сајам, појединачно то не би могао нико и зато мислим да је идеја водиља да када радимо заједно можемо све, истакао је Ненад Иванишевић, покрајински секретар за привреду и туризам. - Сва три дана наступа на павиљону Покрајинског секретаријата ће бити различита. Први дан ћемо искористити да представимо младе у туризму, тј образовање у туризму. Све средње стручне школе које имамо, факултете који имају одговарајуће смерове, као и средње школе из региона које ће нам бити гости - Средња школа из Зворника, а очекујемо и средњу школу из Јабланице, из Федерације БиХ. Ми хоћемо управо тај аспект образовања младих у туризму и угоститељству да истакнемо. Други дан посвећујемо региону, назваћемо га Регион љубав, а долазе нам пријатељи из Словеније, Хрватске, Републике Српске, Федерације Босне и Херцеговине, Северне Македоније. Хоћемо да представимо оно све што је душа региона, једно шаренило, лепоту, гастрономску понуду. Уз то ћемо представити и Тур де Фрушке 2023. Трећег дана желимо да покажемо шароликост целе Војводине, дакле да обухватимо оно што у будућности треба да буде индустрија, не само магнета већ и онога што понесу туристи када крену из Војводине. То ће бити женско предузетништво и стари занати јер следеће године хоћемо уз драгоцену поомоћ ТОНС-а да покренемо кампању која се зове Гастро магнети, а то значи да хоћемо да војвођанска јела претворимо у магнете. Могу да кажем и да је јуче Покрајинска влада, поред осталих носилаца Знака Најбоље из Војводине знак доделила и Новосадском сајму“, истакао је Иванишевић.
„Ми смо се уверили да је домаћи туриста исто толико важан захваљујући нашим бројним кампањама које смо урадили и да је туристичка привреда усмерена пре свега на нашу подршку. Захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, Туристичка организација Војводине ће на свом штанду поред наше, представити и понуду 23 туристичке организације, рекла је Наташа Павловић, директорка Туристичке организације Војводине. - ТОВ је заједно са Привредном комором Војводине и ресорним секретаријатом прошле године започео кампању „Војвођански ручак - неодољиви укуси равнице“ што ће се свакако надовезати на овај Вински пут Новог Сада и то нам је доказ колико ми сви заједно радимо на пормоцији туризма. Циљ нам је да кроз богату војвођанску гастрономију прикажемо пре свега дестинације и места - кроз аутентичне објекте, и прикажемо оно што Војводина има да понуди, и наравно ништа без дегустације свих ових типичних производа и представљања. Осим Војвођанског ручка свакако ће бити и Банатски фруштук и бројне друге презентације које су приредиле наше локлане туристичке организације. Ја се надам да ћете отићи са Сајма пуни утисака и пуног кофера успомена из Војводине“, додала је Наташа Павловић.
„Заиста са нестрпљењем и узбуђењем очекујем почетак овог Сајма јер имамо нови термин који је допринео да имамо много више излагача. Понуда ће бити фантастична и много богатија и мислим да ће Новосађани и Новосађанке моћи да нађу много тога на овом Сајму. Нови Сад са Градском управом за привреду наступиће на два штанда. Ми имамо 14 излагача и суизлагача, рекао је Бранислав Кнежевић, директор Туристичке организације Града Новог Сада. - Напарвили смо Гастрономску и Винску улицу можда неког будућег догађаја, будућег Сајма вина. Имаћемо пет новосадских винара који имају заиста квалитетно и добро вино и представићемо део гастрономске понуде“, додао је Кнежевић.
„Запоћињемо кампању „Осети дух зимске фантазије у Новом Саду“. Она креће са почетком Сајма тако да ћемо и ту моћи да пренесемо шта је оно што нас очекује током зимског периода. Са Сајмом смо организовали и подржали довођење туроператора. Радује ме што је Црна Гора Земља партнер, драго ми што ћу моћи да видим колеге из Будве. Ми смо били на отварању сезоне, уживали тамо и подржаћемо их у кандидатури да Будва постане Европска престоница културе. Другог дана Сајма потписаћемо протокол о сарадњи са Херцег Новим, да се повежемо као градови у циљу остваривања још боље сарадње и да заједно радимо на довођењу туриста. Представићемо и Нови Сад са Фрушком гором, ту су Сремски Карловци као и Национални парк Фрушке горе“, истакао је Кнежевић.
„Окупили смо више од 250 учесника који нам долазе не само из Србије и Црне Горе Земље партнера, већ и из Босне и Херцеговине, Републике Српске, Северне Македоније, Хрватске, Словеније, Мађарске, Турске, Румуније, Кипра, Бугарске, Ирака и Аустрије, најавио је Слободан Цветковић, генерални директор Новосадског сајма. - Посетиоце очекују садржајни наступи, сајамски попусти, ласт минит аранжмани за зимовања, фрст минит летовања, стручни скупови, Б2Б састанци, Гастро изазови као и Гастро куп Србија - такмичење професионалних кувара, HORECА – опрема за угоститељство, Поклон-игра за посетиоце са купљеним улазницама... Један од нових сегмената су Дани каријере и то ће бити сјајна прилика за оне који траже посао да се сретну са послодавцима у туристичком сектору. У пројекат је укључена Национална служба за запошљавање, а између осталих биће понуђено 300 радних места у угоститељству, за највећи хотел који се гради на Кипру. Кроз Hosted Buyer Program Новосадски сајам доводи туроператоре из Румуније, Бугарске, Северне Македоније, Хрватске, Словеније, Аустрије, Босне и Херцеговине, Мађарске који ће имати Б2Б састанке са излагачима“, додао је Цветковић.
Испред Хале „Мастер“, биће одржан “Фестивал војвођанских фестивала – Рогаљ” који окупља организаторе традиционалних војвођанских гастрономских манифестација. Спремаће се специјалитети којима су посвећене познате војвођанске манифестације, кобасице, чварци, гулаш, речна риба, лангош и још много тога… У Конгресном центру “Мастер”, 17. новембра, на Међународни дан студената, говориће се о ђачком туризму и путовањима за младе. Истог дана, биће речи о “Савременим трендовима у туризму и угоститељству”, у организацији учествује Природно математички факултет, Универзитета у Новом Саду. Организоваћемо и обуку за коришћење система за електронско фактурисање. За време Сајма туризма, биће одржан Први Медицински самит и други по реду Сајам Медицинског туризма, који организује Пројект Лаб, додао је Цветковић.
У сусрет Сајму туризма оцењиван је квалитета туристичких објеката и услуга. Резултати оцењивања биће познати до почетка 53. међународног сајма туризма, а признања најбољима биће уручена на Вечери шампиона, 18. новембра.
Радно време Сајма туризма биће од 10 до 19 часова. Цена појединачне улазнице је 350 динара, а за доласке у организованим посетама (групе веће од 15 особа) 300 динара. Улазница за пензионере и децу од 7 до 12 година је 300 динара, док деца до 7 година не плаћају улаз.
Све купљене улазнице су и купони за учествовање у Поклон-игри коју је Новосадски сајам организовао са излагачима.
Први пут ће Међународни сајам туризма бити одржан у хибридном окружењу - у реалном простору Новосадског сајма и виртуелном простору платформе ExpoOnline.rs.
Извор: Кућа добрих вести

Догађај који је више од пола века један од препознатљивих симбола Новосадског сајма, Међународни сајам туризма, до сада је доживео мноштво трансформација. Ове године, а управо у складу са жељама излагача, биће организован у јединственом термину - од 17. до 19. новембра. Нови термин је креиран за нове доживљаје, речено је нa недавно одржаној презентацији овог догађаја.
