Манифестација је прошле године привукла значајна имена и прошла веома запажено, а ове године, њено четврто издање биће одржано 12. и 13. септембра, најављено је на Новосадском сајму.
„EV days“ ће окупити водеће компаније из аутомобилске индустрије, произвођаче компоненти, делова и софтвера за електрична возила, као и иноваторе у области пуњења и инфраструктуре за електрична и хибридна возила. Поред излагачког дела у припреми су панел дискусије и такмичење студената.
Догађај ће отворити председник Владе Републике Србије Милош Вучевић. Свечано отварање је заказано за четвртак, 12. септембар, од 11 часова.
„EV days“ четврти пут организујемо на Новосадском сајму. Оно што је битно да се нагласи и истакне је да овогодишњи догађај превазилази сва претходна издања, како по свом обиму – броју учесника и излагача, панелиста, студената који се такмиче, тако и по квалитету догађаја. Пре свега говорим о темама о којима ће бити речи на конференцијском делу, као и о броју изложених возила и пратеће инфраструктуре, рекао је члан Организационог одбора догађаја, в.д. декана Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду, проф. др Борис Думнић.
"У излагачком делу ове године имаћемо више од 40 модела возила различитих произвођача. Свидиће вам се и премијера неких модела електричних и хибридних возила. Осим тога, у тестинг зони, коју смо ове године проширили, биће прилике да се проба више од десетак модела електричних возила различитих класа и категорија. Оно што је такође интересантно за ову област су пуњачи и технологија пуњења, тако да ће посетиоци имати прилику да пробају и сесију пуњења која ће моћи да се обави на неком брзом пуњачу, али и на тзв. споријим пуњачима. Осим тога, биће изложен и један заиста интересантан производ који представља неку врсту мобилне пуњонице", додао је Думнић.
Што се тиче конференцијског дела и студентског такмичења, ове године је оно у организацији и под покровитељством међународне организације IEEE. Имамо четири изазова која су поставиле велике технолошке компаније за те области. Свакако најстручнији део догађаја је сама конференција која се организује у виду шест панела, истакао је Думнић.
Говориће се о Еволуцији енергетског сектора – перспективи Југоисточне Европе, EV 360 - Економији и технологији електромобилности, Небу под облаке – Новим хоризонтима EV технологија, Паметној инфраструктури за повезивање градова будућности, Промени перспектива - изазовима примене нових технологија мобилности..., најављено је на Новосадском сајму.
Организатори догађаја су Компанија Нинамедија и Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, уз медијског партнера Радио телевизију Србије (РТС). Подршку су пружили Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Покрајински секретаријат за привреду и туризам, Град Нови Сад, Новосадски сајам као и бројни партнери догађаја.
Три су важне ствари које хоћу посебно да истакнем. Прва је конкурс Покрајинског секретаријата где смо први у Региону субвенционисали 80 % од набавке пуњача за електричне аутомобиле. Друга ствар, такође важна, је да ћемо од ове године субвенционисати 80 % од набавке електричних аутомобила и бићемо апсолутно лидери у Региону јер ни то нико не ради. Трећа ствар је да је, захваљујући овој манифестацији и манифестацији која је била прошлог викенда и оној која ће бити за 10 дана, Нови Сад центар и аутомобилизма и бициклизма, рекао је покрајински секретар за привреду и туризам, др Ненад Иванишић. - Све те манифестације Покрајински секретаријат подржава и мени је велика част што могу да кажем да смо од самог почетка укључени у целу ову причу. Ово што имамо је садашњост. Панели и такмичење студената су будућност, а ми никада нисмо имали дилему треба ли подржати садашњост и будућност те се посебно захваљујем Компанији Нинамедија, Факултету техничких наука и Новосадском сајму што заједно можемо да кажемо да креирамо будућност привредних кретања за целу Србију, јер ово је јединствена манифестација не само у Србији већ у целом Региону, нагласио је Иванишић.
Приредбе оваквог типа успешно се приређују на Новосадском сајму, а захваљујући свим параметрима који красе нашу сајамску кућу, оне и расту из године у годину.
Оно што нас очекује је догађај изузетног типа који ће бити организован на заиста високом нивоу. То је само један од неких готово педесет догађаја које ћемо имати ове године - наиме, још 12 сајмова ће бити одржано у халама и око двадесетак у Конгресном центру, што је готово месец сајамских дана на простору Новосадског сајма. Ово је месец аутомобила на Новосадском сајму, с обзиром на то да се завршила Ауто-мото берза. Пред нама су „EV days“, а чињеница да се одржавају у проширеном формату, да ће и Хала „Мастер“ бити у функцији, да ће бити изложено више од 40 модела возила, показује да смо на правом путу и да ово четврто издање „EV days“ показује да је Новосадски сајам референтно место за слање порука које се тичу иновације – ту пре свега мислим на електромобилност као тему која заокупља глобалну јавност. Оно што нам је важно је да имамо добру сарадњу са Факултетом техничких наука, Покрајинским секретаријатом за привреду и туризам, Компанијом Нинамедија и Градом Новим Садом који подржавају ову манифестацију. После „EV days“ очекују нас припреме за Сајмове Лорист које приређујемо од 2. до 6. октобра. У плану је богат програм којим ћемо, између осталог, обележити 60 година Сајма лова и риболова, додао је Надлукач.
Улаз у излагачки део Хале „Мастер“ на „EV days“ и зону за тестирање за посетиоце неће бити наплаћиван.
Извор: Кућа добрих вести

Сајам и конференција 
