A+ A A-

ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ У СОПОТУ: Промоција младих аутора

Оцените овај чланак
(2 гласова)

sopot1У Југословенској кинотеци одржана Конференција за медије поводом 51. Филмског фестивала у Сопоту, на којој су се медијима обратили Александар Аврамовић, уметнички директор фестивала, Живорад Милосављевић, председник Одбора фестивала, Драгана Чолић, директорка Центра за културу у Сопоту и пуковник Горан Иконићћ, директор Војнофилмског центра „ Застава филм“.

 

Уметнички директор фестивала Александар Авромовић је, у својој речи, подсетио како је првих педесет година фестивала окончано високим признањем – Сретењским орденом трећег степена „за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у јавним и културним делатностима“ које припада хиљадама уметника и филмских радника која су уградили своја дела у овај фестивал.

 

У програму фестивала посебно је истакао филм УСТА ПУНА ЗЕМЉЕ, последњи филм легендарног Пурише Ђорђевића. Рекао је како остала дела потписују углавном млађи аутори у чијим поделама наступа “пледаја сјајних, талентованих глумаца“.

 

Аврамовић је навео да се у шестодневном програму фестивала налази 37 наслова, међу којима је и 9 врхунских остварења мајстора анимације из фундуса Застава филма, а као повод је навео јубилеј 75 година „Застава филма“ где су настали многи бисери филмског наслеђа. У вези са тим, Аврамовић је најавио и пригодну изложбу која ће заједно са Колажима Ђорђа Кадијевића бити постављена у Галерији Ценртра за културу у Сопоту.

 

Уметнички директор је поводом 50 година легендарног филма ЛЕПТИРИЦА, најавио панел у коме ће поред аутора, као уводничар учествовати аутор биографије о Кадијевићу.

 

Он је из програма такође издвојио и кратки играни филм СВАШТА, младог Страхиње Млађеновића са легендарном домаћицом учесника и гостију сопотског фестивала, Надом Савкић (кафана „Код Томе и Наде), у главној улози.

 

Навео је имена жирија који ће одлучивати о наградама фестивала: редитељка Ана Мариа Роси, глумица Михаела Стаменковић и композитор Раде Радивојевић.

 

Завршавајући своје обраћање, поред најаве Софест плус ревије награђених филмова 11. јула., Аврамовић је упутио позив на отварање фестивала у име групе КАЛ, фолклорног састава КУД Космај, најављујући традиционални ватромет и вожњу фијакерима.

 

Живорад Милосављевић је, нагласивши своју двојаку улогу - председника Одбора фестивала и председника општине Сопот, рекао да би била жеља омогућити публици прикаже оно што је прошлогодишња продукција, како не би била ускраћена за прошлогодишња дешавања, међутим, та „буџетска прича“ занивала се на преживљавању“ како је рекао Милосављевић. „Град традиционално одваја средства за фестивал која су неопходна за рад ЦЕБЕФ-а и изразио своје мишљење како су та средства нажалост недовољна“ , и скренуо је пажњу на неопходно издвајање из буџета градске општине Сопот“.

 

„Битно је да то публика не осети, да се не угрози организација и да се фестивал одржи бар на нивоу ранијих година“ – закључио је Милосављевић.

 

Драгана Чолић је напомињучи како се закорачило у други педесет година фестивала у Сопоту, рекла како је Центар за културу као домаћин фестивала и ове године спреман и са задовољством ће да дочека и угости све љубитеље филмске уметности, цењене чланове филмских екипа и дугогодишње пријатеље и сараднике ове манифестације...

 

Пуковник Горан Ивковић, директор Застава филма, се на почетку свог обраћања нашалио речима: „Извините ако мало милитаризујемо фестивал, али војска је поред борбених способности увек неговала и културолошке и традиционалне вредности, па је тако Застава филм тако већ 75 година у саставу наше војске. Историја војне кинематографије је почела 1916, године када је наредбом војводе Петра Бојовића у Солуну формирано одељење које у свом саставу има кинематографски део, тако да је историја војске уско везана са нашим поимањем филма“.

 

„На изложбаној поставци ћемо покушати да кроз фотографије и експонате прикажемо дугогодишњу историју, као и кроз неколико анимираних филмова, који ће бити емитовани пре пројекција главних филмова. Биће ту и   едукативни филмови који су прављени за младе генерације“ најавио је Иконић.

 

 

Извор: Кућа добрих вести

 


Последњи пут измењено четвртак, 29 јун 2023 13:41

Остави коментар

Поља обележена (*) су обавезна. Основна употреба HTML кода је дозвољена.

...:::.„Кућа добрих вести“ не сноси одговорност за садржаје линкова који воде на друге интернет странице (спољашње везе) .:::... © Кућа Добрих Вести 2015

Пријави се или Региструј се

Facebook корисник?

На сајт се можете пријавити и са вашим Facebook налогом.

Пријави се са Facebook налогом

ПРИЈАВИ СЕ

Региструј се

Регистрација корисника
или Одустани