Login

Сребро Ковачићу, бронзе Остојићу и Заварку на СП у Брну

Оцените овај чланак
(0 гласова)

1brnokrajosvajacimedaljaumuskojkonkБРНО- Последњег дана појединачног сениорског Шампионата света у чешком граду Брну, српски куглаши су освојили три медаље – сребро у комбинацији Игор Ковачић и две бронзе : Вилмош Заварко у комбинацији и Горан Остојић у појединачно - класик.

Горан Остојић није успео да се пласира у финале пошто је у полуфиналу изгубио од  светског шампиона и двоструког светског рекордера (поједначно734 и комбинација 955) мађарског репрезентативца Тамаша Киша са 628:695 (1:3). По сетовима је било 154:166, 162:165, 161:170 и 151:204! Остојићу је припала бронзана медаља.
Српски куглаши и куглашице су завршили учешће на Шампионату света са шест медаља – једном сребрном и пет бронзаних.
 Сребро је освојио Игор Ковачић у комбинацији (рачуна се најбољи резутат из појединачног дела и резултат спринта), бронзе су припале Вилмошу Заварку (појединачно – за комбинацију), Горану Остојићу (поједначно - класик), Вилмошу Заварку (појединачно – спринт), Игору Ковачићу (појединачно - спринт) и Јасмини Анђелковић и Чонгору Барању (микс тандеми).
Игор Ковачић, нова звезда светског куглања оборио је у Брну са 250 чуњева светски рекорд у спринту.
Остојић је први сет изгубио са 154:166. Имао је 91 чуњ у пуне, оборио је „деветку“ у 20. хицу у „чишћењу“ али није успео да стигне Киша који је на крају сачувао предност из првих 15 хитаца (91:103).
 У другом сету, Остојић је срушио 99 у пуне, са две „деветке“ у „чишћењу“ у 21. и 30. хицу,  очистио 63 чуња и добио сет смањивши и  разлику за седам „дрва“.
1brnokrajostojiczavarkoikovacicУ трећем сету „испустио“ је Киша. На 107 у пуне, није у „чишћењу“ везао неколико позиција, „чистио“ је чуњ по чуњ, ситуацију нису поправиле ни две „деветке“ у 20. и 30. хицу. Киш је оберучке прихватио  те „поклоне“ и завршио на 170 чуњева. Имао је, као и Остојић, 107 у пуне, али је боље „чистио“ (54:63).
Мађар  је у четвртом сету срушио сјајна 204 чуња (123 у пуне и 81 у „чишћењу“). Остојић је после 101 у пуне „очистио“ 50 чуњева.
- Направио сам неколико грешака када се ломио резултат после 1:1 у сетовима и Киш је искористио – био је искрен Горан Остојић коме је ово прва појединачна медаља не сениорским Шампионатима света уз три екипне - две златне (Детенхајм 2009, Сарајево 2011) и бронзане (Залагерсег 2013). - Ноге ме нису слушале, а мало је нестало и адреналина после победе у полуфиналу и обезбеђене бронзе. О последњем сету Тамаша Киша и 204 чуње не вреди трошити речи када изгубиш за 53 чуња.
Остојић је изнео и интересантно запажање:
- У прва два круга појединачног дела, правом куглашком чистилишту, испало је много добрих играча – сви Румуни са Михаљчоуом и Лупуом, Мађар Норберт Киш, Македонци Бенедик, Стоклас и Фућкар, Словак Чех, Хрват Булка, доста Немаца.. Указао се простор да то искористимо, али су испали Заварко и Тепша, наместило се на све то, да у осмини финала играмо Ковачић и ја и један је морао да испадне...
1brnokrajpostoljepojedinacnoklasikМилош Поњавић, селектор сениора је задовољан:
- Освојили смо шест медаља, на жалост, за разлику од Лесна 2012. ни једну златну. Испадње Заврка јесте у многоме пореметило планове, али имао је напорну сезону и пад форме је дошао у зао час. Убудуће морамо мало другојачије да конципирамо припреме за ово такмичење које ће се и даље играти у мајском термину. Имали смо много адута, уз Заварка и Ковачића, Остојића и Тепшу од кога сам више очекивао. Ова куглана је прављена за играче јаког хица и „прецизне бомбардере“, донела је  високе резултате и три светска рекорда у мушкој конкуренцији.  Србија је на стазе поново извела сјајне младе играче којих ће се сви плашити убудуће.
Селектор сениорки Мирко Чуквас је истакао:
- Женски део тима донео је једну медаљу, Јасмина Анђелковић је носила игру тандема на путу до бронзе. Очекивао сам, лично, да три куглашице прођу у други круг, прошле су две Вилов и Анђелковић. Резултати су за нијансу слабији од очекиваних. Имали смо и пех Јасмине Анђелковић која је изгубила добијен меч против, касније „бронзане“, Немице Шнајдер.
Председник КСС Урош Драгојловић је подвукао:
- И даље смо у светском врху  и то може само да нас радује. Успеху су допринеле и девојке на чему им још једном честитам. У спорту је потребно и мало среће, ми је нисмо имали у неколико мечева када смо, или остали без медаље, или је могла да буде и сјајнија, а пратили су нас и пехови...Захваљујемо се Министарству омладине и спорта Србије које буџетским средствима помаже Куглашком савезу Србије да спроведе изузетно обимне програме, где посебно место заузимају млади. У Брну, на двонедељном светском куглашком фестивалу, смо освојили  15 медаља, од тога девет је донео подмладак. На то морамо да будемо посебно поносни!
Србија је учешће на омладинском Шампионату света, одиграном пре сениорског, завршила са седам медаља (три златне, две сребрне и две бронзане). Златне су припале  Игору Ковачићу (комбинација), микс тандему Маја Ђукић - Давид Лаиншчак и мушкој репрезентација са светским рекордом од 3.890 чуњева (Роберт Ерњеши 679, Марко Антић 616, Игор Ковачић 697, Милорад Војновић 598, Радован Влајков 684, Ален Кујунџић 616, резерве су биле Давид Лаиншчак и Балаж Ковач, селектор Војко Павловић), сребрне су освојили Радован Влајков (комбинација)  и Игор Ковачић (спринт) и две бронзане (Весна Бошков -спринт и  тандем Игор Ковачић - Роберт Ерњеши). У бодовању нација Србрија је била друга иза Немачке а испред Мађарске.
Пре омладинског Шампионата света одржан је  и појединачни кадетски Светски куп. Освојене су две медаље, злато и бронза. Ален Кујунџић се окитио  појединачним златом а бронзу је освојио микс Кристина Љубенковић – Ален Кујунџић.
На појединачном сениорском Шампионату света у Лесном 2012. Србија је са осам медаља (злато, четири сребра и три бронзе) била најуспешнија нација.
1brnokrajpostoljekombinacijaНа јуниорском Шампионату света у Бауцену 2012. Србија је освојила четири медаље - три златне и сребрну.
У мушком финалу, светски првак Левенте Какук (Мађарска) оборио је 724 чуња. Трећи пут на шампионату пребачена је граница од 700 чуњева. Пре њега, два пута (703 и 734 – светски рекорд) рушио је Мађар Тамаш Киш појединачни вицешампион света и шампион у комбинацији.
Сина Бајзер (Немачка) освојила је појединачну сениорску титулу. На омладинском Шампионату света освојила је четири златне и бронзану медаљу.
Најсупешнија нација је Мађарска, испред Словеније и Немачке.
Појединачни Шампионат света – полуфинале – куглашице: Луминица Виорика Догару (Румунија) - Симона Шнајдер (Немачка) 622:579 (3:1, 146:167, 166:152, 159:132 и 151:128), Сина Бајзер (Немачка) - Луција Веверкова (Чешка) 576:570 (2:2, 142:159, 149;133, 143:133, 142:134).
Финале – куглашице: Луминица Виорика Догару (Руминија) – Сина Бајзер (Немачка) 607:626 (2:2, 159:148, 159:155, 138:156, 151:167).
Коначан пласман: 1. Сина Бајзер (Немачка), 2. Луминица Виорика Догару (Румунија), две бронзе: Симона Шнајдер (Немачка) и Луција Веверкова (Чешка).
Комбинација – куглашице: 1. Барбара Фидел (Словенија) 868 (651 и 217), 2. Анита Мехеш (Мађарска) 859 (625 и 239), 3. Јоана Вајдахазан (Румунија) 855 (634 и 216)...11. Јасмина Анђелковић 829 (618 и 211), 14. Рената Вилов 803 (608 и 195)...18. Зорица Бараћ (све Србија) 776 (565 и 211).
Полуфинале, куглаши: Горан Остојић (Србија) - Тамаш Киш (Мађарска) 628:695 (1:3, 154:166, 161:155, 161:170, 151:204), Лукас Хубер (Аустрија) - Левенте Какук (Мађарска) 637:671 (2:2, 140:171, 161:168, 175:171, 154:168).
Финале – куглаши: Левенте Какук – Тамаш Киш (обојица Мађарска) 725:656 (3:1, 174:167, 187:141, 183:184, 181:162).
Коначан пласман: 1. Левенте Какук (Мађарска), 2. Тамаш Киш (Мађарска), две бронзе: Горан Остојић (Србија), Лукас Хубер (Аустрија).
Комбинација, куглаши: 1. Тамаш Киш (Мађарска) 655 (734 и 221), 2. Игор Ковачић (Србија) 948 (698 и 250), 3. Вилмош Заварко (Србија) 938 (691 и 247) ...19. Даниел Тепша (Србија) 862 (640 и 222).