У које области је паметно улагати? Који послови ће доживети дуплирану потражњу?
Футуристи рекли своје
Како пишу футуристи и аналитичари будућности, у наредних 20 година десиће се експлозија послова у појединим индустријама.
Занимљиво је да једна футуристичка струја предвиђа да ће две деценије које долазе бити последње када ће се људи масовно запошљавати. Предвиђања су да ће вештачка интелигенција довољно напредовати да замени већи део тржишта рада.
Довољно је само упоредити компаније које су данас највеће, са највећим приходима, а при том на платном списку запослених имају мали број људи.
Гоогле, на пример, са 250 милијарди долара прихода броји око 170 хиљада запослених.
Мета (Фејбук, Инстаграм, WhatsApp) приходује око 86 милијарди долара и тренутно запошљава 72 хиљаде људи.
Ако се ови подаци упореде са Генерал Моторс компанијом (приходи 127 милијарди, запослених 157 хиљада), очигледно је битно другачији распоред снага. Рецимо, 2014. године ГМ је приходовао 3 милијарде а на списку је било 200 хиљада запослених.
У компанијама које се заснивају на АИ очигледан је ’дисбаланс’ међу снагама прихода и броја људи. И, како ствари стоје, ’дисбаланс’ ће бити све већи у корист прихода. Биће потребно све мање људи јер ће вештачка интелигенција преузимати послове.
Где улагати?
Аналитичари наредних 20 година наводе списак области у којима очекују највећи раст радних места и наводе да ће то бити послови који неће захтевати посебне специјализације. Биће то навала послова ’осредњих’ стручности.
Обнова инфраструктуре
Ако се погледа свет у глобалу, мостови, бране, мреже путева, водоводне и канализационе мреже као и електрични системи оставштина су од пре 50 година. Разумно је, а и потреба, да се инфраструктура обнови. Ово је сектор коме ће у наредних 20 година преко бити потребни пројекти и запослени.
Промена климе
Климатске промене су неизбежне и, хтели не хтели, прилагођавање је неминовно. Ово подразумева рад на заштити читавих градова, на прилазима великим воденим површинама, пресељењу читавих насељених комплекса, производњи и примени нових материјала који боље подносе високе температуре, рецимо. Можда звучи екстремно, како то пише Дејвид Тал футуриста, али већ се велике климатске промене дешавају у појединим деловима света и из године у године биће све присутније. Овде се укључују читави пројекти уштеде енергије, од изолације зграда до вентилација, где ће бити потребни нови запослени и нова улагања.
Енергија нове генерације
Питање актуелно више година уназад – хоће ли се угаљ и нафта као извори енергије заменити ветром и сунцем? – тражи не само одговор већ и нове снаге, идеје и радна места. Овде се поставља читав низ питања и проблема. Не само да је загађење на листи аргументација већ и дотрајалост инсталација, зависност од напада, ратова и сукоба.
Масовна изградња
Футуристи посећају да ће на планети 2040. живети око 9 милијарди људи. Постојаће велика потреба за местима за становање. А, исто тако, аналитичари у потенцијалном таласу незапослености виде повећану потражњу за просторима за живот који се изнајмљују. Створиће се потреба за брзим, ефикасним и економичним зидањем.
Нега старијих особа
Бејби бумерси улазе у последње дане живота. Миленијалци улазе у доба зрелости пред пензију. Људски живот је дужи. Ово је сасвим довољно разлога који најављују потребу за здравственим кадром и развијање области која се бави негом старих. Занимљиво је и запажање Тала да ће пораст броја богатих појединаца који ће себи моћи да приуште посебну негу у старости, отворити нове пројекте.
Peer-to-peer
Пеер-то-пеер пружање услуга и добара ће наставити раст. Предвиђа се значајан скок развијања и употребе оваквих сервиса. Најбољи примери су Airbnb, Amazon, eBay, Uber, КупујемПродајем који бележе пораст трансакција.
Производња хране
Како статистика каже, од 60-их година бележи се пад учешћа становништва у производњи хране. Сада је на мање од 1%. Овај проценат ће врло могуће бити већи, пишу аналитичари, чак се очекује изненађујући пораст. Свет ће сигурно постати топлији и сувљи што ће отворити простор за иновације у производњи хране. Рецимо, многе биљне врсте које се производе за исхрану људи и стоке, доносиће мање плода управо због топлијих дана и суше и мораће да се замене отпорнијим сортама. Пољопривреда је сигурна прилика за улагање у наредних 20 година, кажу и футуристи и аналитичари.
Извор: Бонитет

Уласком у трећу деценију овог века већ су постале јасне тенденције које ће важити и наредних 20 година. Вештачка интелигенција (АИ) преузима пословну и остале реалности и у наредном периоду сви ће бити сведоци убрзаног напетка ове гране индустрије. Једна од последица биће и промена у потражњи за пословима и професијама.
