Овај феномен, познат као „парада планета“, редак је призор и биће то последњи пут до 2040. да се седам планета могу тако добро истовремено видети.
Најбоља прилика да се види што више планета биће одмах после сумрака у уторак, среду, четвртак и петак.
Четири планете – Меркур, Венера, Марс и Јупитер – биће видљиве голим оком. Сатурн ће бити теже видети пошто ће бити ниско на хоризонту. А за посматрање Урана и Нептуна биће потребан телескоп.
Добар поглед на хоризонт и чисто небо даће најбољу шансу да све буду виђене. Међутим, период да се види свих седам планета биће веома кратак.
Током заласка Сунца, Сатурн и Меркур ће такође бити у заласку, због чега ће их бити нарочито тешко видети.
„Имате само неколико минута после сумрака да их видите пре него што се спусте испод хоризонта. Након тога ћете још моћи да видите Венеру, Јупитер и Марс јасно током знатно дужег периода“, каже др Едвард Блумер, астроном из Краљевске опсерваторије у Гриничу.
Планете у нашем соларном систему круже око Сунца у оквиру отприлике исте равни као Земља. Док круже различитим брзинама и на различитим даљинама од Сунца, постоје моменти кад изгледа као да су поређане у линију из перспективе са Земље, што ствара спектакуларан призор, иако су одвојене огромним дистанцама у свемиру.
Венеру и Јупитер ће бити најлакше видети због њиховог сјаја, док ће Марс имати посебну црвенкасту боју.
Уран је технички видљив голим оком, али су вам потребни савршен вид и идеални услови.
Да бисте побољшали шансе да видите што више планета, др Блумер саветује заузимање позиције са јасним погледом на хоризонт и минималним светлосним загађењем.
„Ако само искочите из кухиње у двориште, биће вам потребно време за прилагођавање на нивое светлости. Сачекајте мало – вашим очима је потребно око пола сата да се потпуно прилагоде. Избегавајте гледање у телефон, заузмите удобан положај и осигурајте чист поглед на хоризонт“, каже он.
Иако је ово узбудљива прилика, др Блумер охрабрује људе да им посматрање ноћног неба постане навика.
„Посматрајте како се ствари мењају“, каже он, додајући да је посматрање небеса „прилика да сведочите текућој механици соларног система“, пренео је Би-Би-Си.
У Грчкој је данас почео 24-часовни штрајк запослених у саобраћају, предузећима, школама, а очекују се масовни протести широм земље поводом друге годишњице железничке несреће у долини Темпи у којој је настрадало 57 особа.
Сви међународни и домаћи летови су обустављени јер су се контролори летења придружили поморцима, машиновођама, лекарима, адвокатима и наставницима у 24-часовном генералном штрајку како би одали почаст жртвама несреће.
Предузећа су затворена, позоришта су отказала представе, а очекује се да ће хиљаде људи изаћи на трг Синтагма у центру Атине, као и у друге градове, под строгим надзором полиције.
ГСЕЕ, највећи синдикат приватног сектора, саопштио је да је позвао на штрајк како би се коначно применила владавина права, како не би било заташкавања и како би одговорни били кажњени, преноси Ројтерс.
Истрага о несрећи и даље траје и нико није осуђен, а влада премијера Киријакоса Мицотакиса негира одговорност, одбијајући да позове на парламентарну истрагу о политичкој одговорности. Влада у Атини тврди да је на правосуђу на истражи несрећу, а Мицотакис наводи да објаве на друштвеним мрежама имају за циљ да изазову политичку нестабилност у земљи.
У анкети спроведеној раније ове недеље, 82 одсто Грка рекло је да је железничка несрећа била једно од најважнијих или најважније питање у земљи, а 66 одсто је рекло да је незадовољно истрагом о несрећи.
Опозиционе странке оптужиле су владу за прикривање доказа и позвале је да поднесе оставку.
У фебруару 2023, два воза су се сударила у долини Темпи и 57 особа је погинуло, а недавно објављени аудио-снимци показали су да је око 30 људи преживело судар а да су касније умрли од гушења или опекотина. Резултати истраге, који су објављени јуче, показали су да је седморо људи умрло у пожару.
Многи путници су били студенти, а на аудио-снимцима, који су заправо снимљени позив неког од њих европској линији за помоћ 112, чују се како зову упомоћ или се боре да удахну.
Извор: Sputnikportal.rs

Посматрачи неба уживаће и ове недеље пошто ће седам планета – Меркур, Венера, Марс, Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун – бити накратко све видљиве на вечерњем небу.
