A+ A A-

ИЗЛОЖБА „THE CEROVAC EXPERIENCE”: Јелисаветa Церовац у Дому омладине

Оцените овај чланак
(3 гласова)

cerovacjedannnnnnУ Галерији Дома омладине Београда, од 1. до 13. јула 2025. године, биће представљена самостална изложба „The Cerovac Experience“ младе уметнице Јелисавете Церовац.

 

Овај изложбени пројекат доноси серију слика и цртежа који осликавају уметнички и академски развој Јелисавете након завршених студија, али и њено лично истраживање наслеђа које је било запостављено. Узимањем презимена своје најстарије живе женске преткиње, Церовац почиње да се бави темом женског наслеђа у својим радовима, што је уједно и централна осовина ове изложбе.

 

У фокусу су субјективне емоције, свакодневни призори, али и критички однос према комерцијализму и романтизацији „другог“ и непознатог. Иако не инсистира на директно друштвено ангажованом изразу, њена дела садрже суптилне, али јасне слојеве подсвесне критике. Аутобиографски моменти преплићу се са елементима поп културе, док се поједини мотиви, кроз банализацију, трансформишу у симболе скоро филозофског карактера.

 

Церовац избегава да своје радове сврста у оквире феминизма, сматрајући да би то упростило и значење њених дела и самог покрета. Ипак, лична искуства и осетљивост на теме родне перцепције чине да се феминистичка перспектива ипак провлачи кроз целокупну поставку.

 

Текст је од кључног значаја у њеном визуелном изразу – поезија, како сопствена тако и позајмљена, интегрисана је у композицију и чини неодвојиви део сваког рада. Цитат из текста Саре Б. Померој покреће питање порекла и идентитета, док се иконографија женских божанстава и Богородице користи као симбол заборава, меланхолије и комерцијализације светиње. Богородица је представљена као амбивалентна фигура – идеализована света жена и истовремено обесправљено људско биће, што указује на дубље слојеве естетског и друштвеног промишљања.

 

Изложба „The Cerovac Experience“ је лични уметнички дневник, визуелна и филозофска целина кроз коју Јелисавета Церовац води посетиоце у срж своје емоције, историје и идентитета.

 

О уметници:

 

Јелисавета Церовац (Лозница, 2001) завршила је друштвено-језички смер у Гимназији „Вук Караџић“ 2020. године, након чега је уписала Факултет ликовних уметности у Београду, одсек сликарство. Основне академске студије завршила је 2024. године у класи професора Миливоја Павловића. Поред сликарства, бави се графиком и скулптуром.

 

Изабране самосталне и групне изложбе:

  • 2023 – „Тропико“, Галерија „Мина Караџић“, Лозница (самостална)
  • 2024 – „Ендуро“ (са Јелисаветом Петричић и Маријом Курузовић), Културни центар Шабац
  • 2024 – Завршна изложба ФЛУ, Београд
  • 2024 – 52. изложба цртежа и мале пластике студената ФЛУ, Галерија Дома омладине Београда
  • 2024 – „MIND THE GAP“, Галерија Шира, Загреб
  • 2023 – Изложба вечерњег акта студената ФЛУ, Галерија Шира, Загреб
  • 2023 – 51. изложба цртежа и мале пластике студената ФЛУ, Галерија Дома омладине Београда
  • 2022 – „Вечерњи акт“, Галерија ФЛУ, Београд
  • 2022 – Завршна изложба ФЛУ, Београд
  • 2022 – Изложба младих уметника, Дом културе Рибница
  • 2022 – „30x30“, Зрењанин, Панчево, Нови Сад
  • 2022 – 50. изложба цртежа и мале пластике студената ФЛУ, Галерија Дома омладине Београдаž
  • 2021 – Завршна изложба ФЛУ, Београд

 

 

Извор: Кућа добрих вести


Последњи пут измењено среда, 09 јул 2025 17:00

Остави коментар

Поља обележена (*) су обавезна. Основна употреба HTML кода је дозвољена.

...:::.„Кућа добрих вести“ не сноси одговорност за садржаје линкова који воде на друге интернет странице (спољашње везе) .:::... © Кућа Добрих Вести 2015

Пријави се или Региструј се

Facebook корисник?

На сајт се можете пријавити и са вашим Facebook налогом.

Пријави се са Facebook налогом

ПРИЈАВИ СЕ

Региструј се

Регистрација корисника
или Одустани