,,Грин Нет" се састоји од две организације - ENF (Earth Net Foundation), која ради са пољопривредницима на производним техникама i GNC (Green Net Cooperative), задужене за комерцијализацију производње.
На сајту је објављен и интервју са Витоном Панијакулом (Vitoon Panyakul), задуженим за пољопривредни огранак ЕНФ-а.
У чему је значај органске пољопривреде?
Не користимо хемијска средства и избегавамо штетне пољопривредне технике, као што је спаљивање. Смењујемо разне врсте култура и животиња које се гаје на нашим пољима и садимо различите врсте семења. Та разноликост нам омогућава да обезбедимо стабилност еколошког система. Употреба једне врсте семења чини културе осетљивијим на заразе и оштећења изазвана инсектима.
Какав је утицај климатских промена на живот тајландских сељака?
Током последњих пет година регистровали смо више температуре, пре свега лети. Време је сувље, а кише су нередовније него раније. Те климатске промене захтевају прилагођавање новим условима. Када гајимо културе, на пример, пиринач и јасмин, дешава се да нам крајем сезоне недостане воде, због тога што је сезона киша краћа и интензивнија. То може да изазове губитак укупне производње до 50 одсто. Више температуре су непрестано у порасту, које отежавају наш рад током дана.
Како се начини производње ,,Грин нет"-а прилагођавају ћудљивој клими?
Захваљујући подршци организација, као што је ,,Оксфам", развили смо нове пољопривредне методе. Не ради се о неком фиксном моделу, већ више о процесу који стално еволуира. Тај процес сељацима омогућава да разумеју климатске промене и развију алтернативе. Проблем је учестало смањење водених ресурса. Рационално управљање водама омогућава боље суочавање са сушама и периодима интензивних киша.
Како делујете у свом региону?
Развијамо активности намењене пропагирању одговорног конзумирања. Објашњавамо тајландским конзументима позитивна дејства органске хране и излажемо разлоге за њихову вишу цену заштитом животне средине и омогућавањем бољих животних услова произвођачима. Начин живота становништва на северу или становника Бангкока ствара већу количину гаса с ефектом стаклене баште.
Они који директно трпе последице су мали произбођачи. Превише грађана нема осећај одговорности према утицају њиховог начина живота на наш живот на југу.
Проблеми са којима треба да се суочимо су веома актуелни, треба их решавати, док не буде прекасно. Данас становништво на југу има веома ограничен приступ ресурсима и тренутни климатски услови чине њихову свакодневицу тежом…
Шта ће се, међутим, десити ако се ти услови у будућности погоршају? Какву би поруку желели да пошаљете политичким званичницима ?
Европска унија спроводи прописе развоја економије мање зависне од фосилних енергија. То је позитивно, али не мислим, на пример, да су агрогорива решење. Њихова производња повећава глобалне еколошке последице, угрожава пољопривредна земљишта и убрзава уништавање шума. Политички званичници ЕУ треба више пажње да посвете трајности средстава које примењују да би постигли своје циљеве.
А потрошачима ?
Учествујте у кампањи ,,Гајимо"! Она пропагира другу врсту пољопривреде, која може да се суочи са климатским променама. Заједно можемо да променимо свет. Потрошачи могу да имају важну улогу стварањем свог начина живота и потрошње.
Извор: Кућа добрих вести

БАНГКОК - Тајландска кооператива ,,Грин нет" (Green Net) промовише и стимулише развој, пре свега гајења пиринча, органске пољопривреде, објављено је на веб сајту 
